„BIOODPADY W NASZYCH DOMACH I OGRODACH- JAK Z NIMI POSTĘPOWAĆ?”
Scenariusz dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum
Tematyka: Zasady postępowania z odpadami organicznymi


ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Cele operacyjne- oczekiwane osiągnięcia ucznia:
  • wyjaśnia pojęcia: odpady organiczne, bioodpady, kompost,
  • wymienia odpady, które nadają się do wytwarzania kompostu,
  • wymienia odpady, których nie należy składować w kompostowniku,
  • wymienia korzyści, jakie daje kompostowanie odpadów organicznych,
  • wymienia zasady postępowania przy kompostowaniu bioodpadów.
 
Metody:
Pogadanka, burza mózgów, praca w grupie
 
 
Środki dydaktyczne:
Karty pracy nr1,2,3,4,5,6, lupy, pojemniczki z kompostem
 
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Nauczyciel podaje temat zajęć. Wprowadza pojęcie odpady organiczne - bioodpady.
2. Uczniowie wymieniają rodzaje odpadków organicznych, jakie wyrzuca się w domach po przygotowaniu posiłków. Wszystkie propozycje zapisywane są na tablicy.
3. Uczniowie wymieniają rodzaje odpadków organicznych, jakie powstają w ogrodach. Wszystkie propozycje zapisywane są na tablicy.
4. Nauczyciel wyjaśnia, że niektóre z nich nadają się do wytworzenia nawozu-kompostu.
5. Nauczyciel dzieli klasę na grupy (zasada podziału do wyboru przez nauczyciela).
6. Nauczyciel rozdaje karty pracy nr 1 z wymienionym odpadami nadającymi się do kompostowania i nadającymi się do kompostowania. Uczniowie w grupach odczytują podane informacje i podkreślają odpady, które zostały wypisane na tablicy.
7. W następnym etapie każda grupa otrzymuje karty pracy nr 2 z zadaniem:
-ułóżcie krótki wierszyk o odpadach na kompost.
8. Grupy prezentują klasie swoje wiersze. Klasa wybiera najlepszą prezentację.
9. Grupy otrzymują karty pracy nr 3; rysunek do uzupełnienia - kompostowanie odpadów.
10. Grupy otrzymują karty pracy nr 4 - tekst dotyczący korzyści wynikających z kompostowania.
11. Nauczyciel rozdaje grupom pojemniki z kompostem i karty pracy nr 5 - ocena właściwości kompostu.
12. Grupy otrzymują zadanie: przeprowadzenie ankiety wśród rodziny i znajomych dotyczące przydomowego kompostowania odpadów - karta pracy nr 6 - można zaproponować wykonanie zdjęć przydomowych kompostowników.
13. Na następnych zajęciach grupy prezentują wyniki.
 
 
 ZAŁĄCZNIKI
KARTA PRACY NR 1
 
Odpady nadające się na kompost
Odpady nie nadające się na kompost
stary chlebzmarniałe kwiaty doniczkowe oraz stara ziemia do kwiatówzwiędłe kwiaty cięte z ogrodu lub działki:
- ścięta trawa
- chwasty
- liście- ścięte gałązki z drzew, krzaków i żywopłotów
- resztki po zbiorach
- krzewy
- owoce spadłe z drzew
odpady po owocach i warzywach
resztki ugotowanych warzyw
obierki owoców i warzyw
skorupki jajek
łupiny orzechów
resztki owoców cytrusowych
skórki od bananów
resztki produktów mlecznych
fusy po kawie, herbacie ale bez filtra papierowego
- kartony po mleku
- pełne woreczki z odkurzacza
- podściółka dla kotów
- torebki plastikowe
-zepsuta żywność
- mięso- kości
- resztki jedzenia w płynie
-bardzo tłuste lub mocno solone resztki jedzenia
- odchody zwierzęce
- popiół z kominka lub pieca
- papierosy oraz niedopałki
- rośliny i owoce zaatakowane różnymi chorobami
-resztki metali, plastiku i folii aluminiowych
 
KARTA PRACY NR 2
Zadanie:
Ułóżcie krótki wesoły wierszyk o odpadach nadających się na kompost. Zapiszcie na karciei przygotujcie krótką prezentację.
 
 
 
KARTA PRACY NR 3
Przeczytajcie uważnie tekst:
Jak prawidłowo założyć pryzmę kompostową?
Pryzma kompostowa to najprostszy sposób zagospodarowania odpadów organicznych. Odpady układa się bezpośrednio na ziemi - na spodzie należy położyć grubsze gałązki, a pozostałe odpady z ogrodu i kuchni układać na przemian rozdrobnione z grubszymi; można też przesypywać je ziemią lub starym kompostem.
Zadanie
Narysujcie na podstawie tekstu jak powinna wyglądać pryzma kompostowa. Korzystajcie także z karty pracy nr 1
 
 
 
KARTA PRACY NR 4
Korzyści wynikające z kompostowania odpadów organicznych
Przeczytajcie uważnie tekst:
Kompostując domowe bioodpady zmniejszamy ilość odpadów trafiających na składowisko.
Do śmieci nie trafiają wilgotne bioodpady, nie występuje, więc proces gnicia, co zmniejsza nieprzyjemny zapach w śmietnikach. Przyczyniamy się także do ponownego wprowadzenia składników mineralnych do gleby, wcześniej pobranych przez rośliny. Kompostowanie to prosty, tani i szybki sposób na uzyskanie własnego nawozu i pozbycie się uciążliwych bioodpadów. Dbamy także o ochronę środowiska. Nie spalamy chwastów, resztek roślin i innych materiałów organicznych- przez to zmniejszamy emisję szkodliwych substancji do powietrza. Kompostem nigdy nie prze-nawozimy gleby.
Zadanie
Podkreślcie w tekście i ponumerujcie korzyści z kompostowania bioodpadów.
Liczba korzyści……………….
 
 
 
 
KARTA PRACY NR 5
Właściwości kompostu:
(potrzebna lupa)
Określcie na podstawie obserwacji właściwości kompostu:
1. Barwa…………………….............................................…………………
2. Zapach…………………………….........................................…………..
3. Jaki jest w dotyku………………………………………………………...
4. Czy można rozróżnić składniki…………………………………………
 
 
 
 
KARTA PRACY NR 6
Ankieta- przydomowe kompostowniki
 
l.p.
Ulica/osiedle/miejscowość
Działka/dom jednorodzinny
Czy jest kompostownik?
Tak/nie
Jakie odpady kompostowane
1.
2.
3.
4.
5.
6.
 
Ankietę przeprowadził(a)…………………………………………………………
klasa……………………….
 
Scenariusz opracowała Małgorzata Bereszyńska nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 7 w Głogowie