„CZTERY KĄTY OPAKOWAŃ”
Scenariusz przeznaczony dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych
Tematyka: wpływ naszych wyborów konsumenckich na stan środowiska
 
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Metoda: szwedzka metoda aktywnych wartości nosząca nazwę „cztery kąty”.
Cele:
v      uczniowie mają dostrzec jaki wpływ na obciążenie środowiska odpadami opakowaniowymi mają ich codzienne zachowania konsumenckie (wybory dokonywane podczas zakupów)
v      uczniowie sformułują powody swoich zachowań i podadzą argumenty za nimi przemawiające
v      skonfrontują swoje opinie z opiniami innych
v      będą potrafili dyskutować o tym wybranym problemie ochrony środowiska
v      uczniowie spróbują zmieniać swoje zachowania konsumenckie z uwagi na dobro środowiska
Środki: puste opakowania po napojach takie, jak aluminiowa puszka, szklana butelka wymienna i niewymienna, plastikowa butelka PET, karton po napoju Tetra Pak.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Instrukcja:
W czterech kątach sali lekcyjnej ustawcie symboliczne opakowania po napojach:
I – szklana butelka wymienna i niewymienna III – aluminiowa puszka po napoju
II – plastikowa butelka PET IV – karton po napoju /Tetra Pack/
1) Niech każdy zastanowi się nad odpowiedzią na pytanie:
„W których opakowaniach napoje najczęściej kupuje się w moim domu?”
2) Stańcie w tym rogu sali, który reprezentuje taki rodzaj opakowań, który pojawia się w waszym domu najczęściej.
3) Każda z grup zgromadzona w danym rogu niech ustali, dlaczego wybiera ten właśnie rodzaj opakowań?
4) Reprezentant grupy niech przedstawi jej argumenty pozostałym.
5) Teraz niech każdy zastanowi się:
„Które opakowania powinniśmy wybierać, żeby jak najmniej szkodzić środowisku?”
6) Stańcie w tym rogu, który reprezentuje wybrane opakowanie.
7) Znowu przedyskutujcie, dlaczego powinniśmy kupować właśnie tak opakowane napoje?
8) Na końcu zastanówcie się:
„Dlaczego nie zawsze udaje nam się właściwie /tj. z korzyścią dla środowiska/ dokonywać wyborów przy zakupach? Jak to zmieniać?...”
Scenariusz opracowany został na potrzeby warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja”. Autor: Lidia Augustyn