„LABORATORIUM ALU – PUSZKI”
Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku od 5 lat
Tematyka: selektywna zbiórka surowców wtórnych; znaczenie i zasady recyklingu aluminium.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Forma:
zabawa badawcza;
Liczba uczestników:
cała grupa;
Cele:
- poznawanie sposobów wykorzystania aluminium w życiu człowieka;
- poznawanie właściwości fizycznych aluminium (plastyczność, barwa, ciężar, przewodnictwo ciepła) za pomocą dotyku i bezpośredniej obserwacji;
- rozumienie konieczności recyklingu aluminium;
- porównywanie aluminium z innymi metalami;
- wyrabianie umiejętności gromadzenia przedmiotów spełniających określoną cechę;
- dostarczenie możliwości do samodzielnego działania i doświadczania oraz wyciągania wniosków.
- rozpoznawanie aluminium po charakterystycznym symbolu oraz za pomocą magnesu;
Środki:
Różnego typu opakowania metalowe, np.: puszki aluminiowe po napojach, puszki stalowe po konserwach, tacki aluminiowe, folia aluminiowa, opakowania po dezodorantach i lakierach do włosów, po kleju w tubce z symbolem, butelki plastikowe PET, drut miedziany, stalowy i aluminiowy (także zanurzone w wodzie od kilku dni), magnesy, kapsle i zakrętki od butelek, lód w kostkach, ciepła woda, waga szalkowa, gazety, kartony lub pojemniki do segregacji, rysunki przedstawiające poszczególne rodzaje odpadów do umieszczenia na pojemnikach oraz małe ilustracje tych przedmiotów dla każdego dziecka i lupy.
Postać Aluludka – wykonanie: za pomocą kolca wykonujemy otwory z dwóch stron puszki na umocowanie rączek ludka. Kawałki materiału łączymy dookoła puszki za pomocą zszywacza lub taśmy dwustronnej, tworząc ubranko dla Aluludka. Ważne jest, aby ludek miał z przodu ubranka kieszonkę np. na magnesy. Po bokach ubranka robimy nacięcia na ręce, które wykonujemy z drutu. Przez puszkę i ubranko przekładamy drut, wyginamy w kształcie rączek.
Naklejamy wycięte elementy z kolorowego papieru samoprzylepnego: oczy, nos, brwi, usta. Na denko puszki naklejamy samoprzylepną taśmą dwustronną nogi. Na wieczku przyklejamy plastelinę lub modelinę, a do niej kawałki wełny, czyli włosy. Do kieszonki każdego Aluludka wkładamy po jednym magnesie do rozpoznawania puszek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Przygotowanie:
Na dywanie ustawione są pojemniki lub kartony z przyczepionymi do nich ilustracjami przedstawiającymi poszczególne rodzaje odpadów (metale, plastik, makulatura).
Na dwóch złączonych stolikach przygotowane jest „Laboratorium Alu-Puszki”. Zgromadzone są na nich potrzebne środki. Zabawa składa się z dwóch części: najpierw dzieci segregują surowce wtórne według ich rodzajów, następnie w zorganizowanym laboratorium przeprowadzają „prace badawcze” nad aluminium. Konspekt zajęć został przygotowany w taki sposób, aby umożliwić również jego realizację w etapach lub realizację wybranych elementów.
Realizacja:
Na dywanie zgromadzone są różne przedmioty, które utrudniają dzieciom poruszanie się po sali. Nauczycielka proponuje dzieciom, aby przy pomocy Aluludka spróbowały rozwiązać problem. W kieszonce ubrania Aluludek ma włożone ilustracje przedstawiające puszkę, butelkę PET i gazetę, które dzieci powinny posegregować (można wykorzystać tu rysunki przygotowane do gry dydaktycznej „Segregujemy odpady”). Za pomocą tych ilustracji nauczycielka dzieli dzieci na 3 zespoły, które mają za zadanie posegregować surowce wtórne. Każdy zespół osobno przystępuje do działania, starając się wypełnić zadanie jak najdokładniej. Po zakończeniu segregacji nauczycielka prosi, aby dzieci jeszcze raz przejrzały zawartość pojemników, czy nie znajduje się w nich jakiś niewłaściwy przedmiot. Wyjaśnia dzieciom, na czym polega i czemu służy selektywna zbiórka surowców wtórnych i co później dzieje się z poszczególnymi surowcami wtórnymi. Zapoznaje przy tej okazji dzieci z pojęciem recyklingu – czyli „ze starego – nowe”.
Scenariusz pochodzi z publikacji „Materiały dla przedszkoli” Fundacji na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL, a opracowany został przez nauczycielki lubińskich przedszkoli Jadwigę Bakalarz i Barbarę Szczotkę przy współpracy z Małgorzatą Jakubiak i Jackiem Wodzisławskim.
