„ODPOWIEDZ NA PYTANIE”

Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 5-6 lat
Tematyka: zasady właściwego postępowania z odpadami

ORGANIZACJA ZAJĘĆ

Forma: 
gra dydaktyczna;

Miejsce: 
duża sala lub ogród przedszkolny;

Cele:

  • pogłębienie i wzbogacenie wiedzy dotyczącej gospodarki odpadami;
  • utrwalenie pojęć dotyczących recyklingu oraz segregacji odpadów;
  • umiejętne współdziałanie w zespole.

Środki:
Zestaw kart z pytaniami, kostka do gry, puszki aluminiowe służące do punktowania w różnych kolorach, pojemniki odpowiadające ilości zespołów lub uczestników.

Organizacja:
Pola do gry mogą być narysowane na planszy lub bezpośrednio na ziemi w ogrodzie, lub na podłodze w sali z wykorzystaniem np.: kręgów „hula-hop”. Poszczególnych pól nie musimy numerować, powinno ich być jednak przynajmniej 30.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Każdy uczestnik lub zespół losuje kolejność startu oraz kolor pojemnika, do którego będą wrzucane puszki-punkty. Gracz losuje jedną kartę z pytaniem, a następnie wyrzuca kostką liczbę oczek, o które przesunie się do przodu po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na pytanie. Jednocześnie w pojemniku umieszcza jeden punkt. W przypadku udzielenia złej odpowiedzi, uczestnik cofa się o jedno pole i traci punkt.

Pytania oznaczone gwiazdką oraz utrudnienia na planszy możemy wprowadzić dla uatrakcyjnienia gry, jeżeli np. w grze biorą udział starsze dzieci lub rodzice. Utrudnieniami mogą być oznaczone pola, np. dzikie wysypisko śmieci – czekasz jedną kolejkę; pożar lasu – czekasz dwie kolejki; zerwany most – cofasz się o jedno pole; wyrzucone puszki w lesie – zostajesz jedną kolejkę i zbierasz je. Wygrywa uczestnik lub zespół, który zbierze największą ilość punktów.

Pytania:

1. Czy puszki po napojach wrzucamy:
A: do kosza na śmieci,
B: zgniatamy i wrzucamy do pojemnika na metale.

2. Czy do pojemnika na makulaturę wrzucamy:
A: tłusty papier po śniadaniu,
B: zgniecioną gazetę.

3. Czy do pojemnika z napisem szkło wrzucamy:
A: butelkę lub słoik,
B: gliniany garnek.

4. Czy do pojemnika na plastik można wrzucić:
A: zgniecioną butelkę plastikową,
B: brudne naczynia plastikowe.

5. Czy do kompostownia wrzucamy:
A: torby z odkurzacza, metal, plastik, szkło,
B: odpady z warzyw, owoców, chwasty, skorupki z jajek, liście, patyki, trawę.

6. W jaki sposób zmniejszamy objętość puszki?
A: zgniatamy ją,
B: rozcinamy na mniejsze kawałki.

7. Po czym poznajemy, że puszka jest aluminiowa?
A: po symbolu ,
B: po pojemności puszki.

8. W jaki sposób odróżniamy puszkę stalową od aluminiowej?
A: sprawdzamy za pomocą magnesu,
B: nie ma sposobu na ich odróżnienie.

9. Ile kosztuje w przybliżeniu 1 kg złomu alu-puszek?
A: około 2-3 złotych,
B: około 20 groszy.

10. Czy po przeczytaniu powinniśmy wrzucić gazetę do:
A: kosza z ogólnymi odpadami,
B: pojemnika na makulaturę.

11. Czy przeterminowane lekarstwa wrzucamy:
A: do kosza na śmieci,
B: odnosimy do apteki, i wrzucamy do specjalnego pojemnika.

12. Czy zużyte baterie wrzucamy do:
A: kosza na śmieci,
B: specjalnie zabezpieczonego pojemnika na baterie.

13. Czy puszki stalowe i aluminiowe wrzucamy do pojemnika z napisem „metal”?
A: tak,
B: nie, wrzucamy do rożnych pojemników.

14. Co to jest aluminium:
A: gaz,
B: metal.

15. Co lepiej wybrać:
A: opakowania, których nie można poddać recyklingowi,
B: opakowania z jednego materiału, łatwe do recyklingu.

16. Co to jest recykling?
A: wtórny odzysk surowców,
B: marka komputerów.

Odpowiedzi:
Prawidłowe odpowiedzi: 1B, 2B, 3A, 4A, 5B, 6A, 7A, 8A, 9A, 10B, 11B, 12B, 13A, 14B, 15B, 16A.


Scenariusz pochodzi z publikacji „Materiały dla przedszkoli” Fundacji na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL, a opracowany został przez nauczycielki lubińskich przedszkoli Jadwigę Bakalarz i Barbarę Szczotkę przy współpracy z Małgorzatą Jakubiak i Jackiem Wodzisławskim.