„SEGREGACJA ŚMIECI – LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ ZIEMI”
Scenariusz zajęć dla klas młodszych szkoły podstawowej. Można też wykorzystać go, jako część obchodów np. Dnia Ziemi
Tematyka: zasady segregacji odpadów
 
ORGANIZACJA ZAJĘĆ

Cele lekcji:
Wiadomości
Uczeń uświadamia sobie zagrożenia dla naszej planety.
Uczeń przyjmuje postawy proekologiczne.
Umiejętności
Uczeń rozumie potrzebę segregacji śmieci.
Uczeń potrafi dokonać segregacji śmieci według ogólnych zasad.
Uczeń zna przeznaczenie kontenerów w zależności od ich kolorów
 
Metoda i forma pracy
Dyskusja, inscenizacja, obserwacja, działanie praktyczne.
Środki dydaktyczne
Worki na śmieci, kolorowe kosze (zielony, niebieski, żółty) do segregacji śmieci, napisy: plastyk, szkło, papier, dekoracja do inscenizacji ( np. sztuczne świerki, drzewa z kartonu). Treść wiersza „Obietnica” K. Kotyni. Słowa piosenki „Śledziowy rezerwat” W. Ścisłowski
 
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Faza przygotowawcza
Przed właściwym zajęciem należy z małą grupą uczniów (3-5osób) przygotować krótką inscenizację do tekstu piosenki „ Śledziowy rezerwat” sł. W. Ścisłowski
Faza realizacyjna
Inscenizacja w oparciu o treść piosenki „ Śledziowy rezerwat” sł. W. Ścisłowski
Na sygnał nauczyciela do sali wbiegają dzieci - turyści ( plecaki, koce, ciemne okulary, itp.) i inscenizują zachowania ludzi na pikniku w lesie (śpiewają, jedzą, i – śmiecą), po czym wstają, rozglądają się i teatralizują piosenkę:
TURYSTA I: - Las był przepiękny, a dziś w nim jak w chlewie, ktoś go odmienił, lecz – kto? – Tego nie wiem...
TURYSTA II: - Widzę skorupki, to pewnie pamiątka, że tu się właśnie wykluły pisklątka.
TURYSTA III: - Tutaj papierów dziesiątki na trawce, pewnie zwierzątka puszczały latawce.
TURYSTA IV: - Tu pełno puszek po rybnych konserwach.
TURYSTA V: - To pewnie śledzi w oleju rezerwat.
CHÓREM: Bierzmy się raz – dwa do roboty, brzydko tu, więc …
STOP!- mówi nauczyciel - uczniowie zatrzymują się w bezruchu.
Dyskusja z pozostałymi uczestnikami zajęć: - Jak powinni zachować się turyści?
Uczniowie wymieniają właściwe zachowania w tej sytuacji. Po skończeniu rozmowy turyści sprzątają scenę wrzucając śmieci do worka.
Sprawdzenie zadania domowego, które polegało na zwróceniu uwagi na to, do jakich kubłów wyrzucamy śmieci w naszej okolicy.
Uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami.
Ustalamy kolory kubłów na śmieci i ich przeznaczenie.
Zastanawiamy się, czemu służy selektywna zbiórka śmieci.
Wyjaśniamy pojęcie „recykling”.
Ponowne rozsypanie „śmieci turystów” i dokonanie segregacji na plastyk, szkło, papier.
Uczniowie próbują zmieścić wszystkie butelki w jednym koszu – nie mieszczą się. Próbują zgnieść zakręcone butelki – nie udaje się to. Działania te przekonują ich do konieczności odkręcania butelek przed wrzuceniem ich do kosza i zgniatania by zajmowały mniej miejsca.
Spacer do pobliskich kontenerów i wyrzucenie śmieci do właściwych kontenerów.
Zajęcia kończymy recytacją wiersza „Obietnica” Kazimiery Kotyni
“Ziemio, powietrze, wodo, bądźcie czyste i służcie nam!Człowiek otrząśnie się, i pomoże wam!Planeto nasza nie giń! Żyć na Tobie chcemy,więc składamy obietnicę, że Ci pomożemy!”

Bibliografia
K. Kotynia „Obietnica”
A. Mierzwińska „1000 słów o ekologii i ochronie środowiska” Warszawa, wyd. Bellona 1991
W. Ścisłowski „Śledziowy rezerwat”
Scenariusz opracowała Alina Malec nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. B. Prusa w Jelczu – Laskowicach.