SEGREGUJEMY ODPADY
Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 6 lat
Tematyka: właściwe postępowanie z odpadami w życiu codziennym
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Cel główny: rozbudzanie w dzieciach wrażliwości na dbanie o najbliższe środowisko.
Cele operacyjne:
dzieci:
oglądają w sklepie spożywczym w czym przechowywana jest żywność
obserwują podczas spaceru, jak ludzie dbają o swoje środowisko
oceniają pozytywne i negatywne oddziaływania człowieka na środowisko
wiedzą, jakie są ekologiczne sposoby wyrzucania śmieci
zgodnie współpracują w zespole
Metody: spacer, obserwacja, rozmowa, pokaz, działania praktyczne, prezentacja piosenki śpiewem i ruchem
Formy: zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne:
kartony, klej, kosze z odpadami/ puste opakowania po produktach spożywczych, papier, gazety, sznurek, papierki po cukierkach, szklane słoiczki, plastikowe butelki, puszki po napojach i konserwach, reklamówki, buty itp./, kolorowe napisy, kartony z kolorowymi pojemnikami, kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki pt.” Wołanie o pomoc, wiersz pt.” By Ziemia była czysta”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Spacer do sklepu spożywczego, w celu poznania sposobów przechowywania produktów spożywczych. Podczas spaceru dzieci obserwacją w jakim stopniu czyste jest osiedle i czy znajdują się odpowiednie pojemniki na segregację odpadów przeznaczonych do recyklingu.
2. W przedszkolu, dzieci słuchają wiersza pt. „By ziemia była czysta” z książki „Dziecko w świecie przyrody”.
„ By Ziemia Była Czysta
Aby Ziemia była czysta
Musimy być wszyscy razem
Nie możemy się okłamywać,
Że Świat to piękny obrazek.
Trzeba organizować akcje
Zbierania na drodze śmieci
Ale to muszą robić dorośli
A nie tylko dzieci
Ekologiczne opakowania
Też by się przydały
Pozbycie się odpadów dużo by nam dało
I na tym to polega,
I żeby wszędzie było ładnie,
To TY koleżanko i Ty kolego
Sprzątajmy wszyscy zgrabnie!”
- Łukasz Chodurek / lat 8/
Wypowiadają się na temat treści wiersza na podstawie pytań zadawanych przez nauczycielkę. Dochodzą także do samodzielnych wniosków w oparciu o wrażenia i spostrzeżenia z odbytej wycieczki i wiersz - „Jak ekologicznie segregować odpady”. Dla poprawnego toku myślenia nauczycielka wyjaśnia pojęcia: segregacja, odpady, recykling.
3. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem elementów dramy. Dzieci chętne w scenkach dramowych, ukazują dobre i złe sposoby pozbywania się różnego rodzaju odpadów.
4. Dzieci śpiewają piosenkę pt. „Wołanie o pomoc”, ilustrując ją ruchem.
„Ryby, ptaki, skorupiaki
gady, płazy, różne ssaki
razem chórem dziś wołają
o środowisko ludzie niech dbają.
Ref. Precz brudna wodo,
precz odpady, śmieci
dbaj o przyrodę
krzyczą wszystkie dzieci.
Nasza planeta
najpiękniejsza w świecie
O tym wciąż wszyscy
pamiętają przecież.
Woda, ziemia i powietrze,
tkwi w nich życie ciągle jeszcze
Razem chórem dziś wołają
o środowisko ludzie niech dbają.
Ref. Precz brudna wodo…
Czas już wreszcie się naradzić
I działaniom złym zaradzić.
Razem chórem dziś wołamy
O środowisko wszyscy zadbamy.
Ref. Precz brudna wodo…”
5. Dzieci wykonują prace plastyczną nt. ”Segreguj odpady”. Dzieci pracują w czterech grupach. Przed przystąpieniem do pracy dzieci losują kolorowe napisy: plastik i puszki /żółty/, szkło/zielony/, papier/niebieski/, inne odpady /szary/ i odczytują ich treść. Dzieciom mającym trudności z odczytaniem napisu nauczycielka pomaga. Następnie, dzieci wybierają karton z kolorowym pojemnikiem, który musi być zgodny z kolorem wylosowanego napisu oraz otrzymują po jednym koszu z odpadami nie posegregowanymi. Zadaniem dzieci będzie wybranie z kosza odpowiednich odpadów i przyklejenie ich na pojemnik.
Podsumowanie
Po skończonej pracy dzieci porządkują miejsce pracy. Wspólnie z nauczycielką omawiają prace i umieszczają je na wystawie - tablicy przedszkolnej.
Scenariusz opracowały Agnieszka Pawłowska, Irena Nogaj nauczycielki z Przedszkola Nr 27 „Skrzaty” we Wrocławiu
